Hobby i zainteresowania po angielsku – jak o nich powiedzieć?


Z całą pewnością każdy ma jakieś hobby, któremu poświęca swój czas w sytuacji, gdy nie ma nic innego do zrobienia. Dla największych szczęśliwców, hobby stanowi również pracę zarobkową. Temat zainteresowań pojawia się w zasadzie w większości rozmów towarzyskich w gronie zarówno bliskich znajomych i przyjaciół jak i nieznanych nam osób. W dobie powszechnej globalizacji, istnieje konieczność porozumiewania się nie tylko w znanym nam wszystkim języku obcym – coraz częściej przydaje się znajomość języka obcego, w szczególności języka angielskiego, który jest bodajże najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie.

Hobby w Wielkiej Brytanii

W niniejszym artykule przedstawione zostanie, jakie hobby zalicza się do najbardziej popularnych w Wielkiej Brytanii. Ponadto pomocnym będzie przywołanie najczęściej używanych zwrotów, które są wykorzystywane do opisania zainteresowań, a także przypomnienie, w jaki sposób zapytać współrozmówcę o rzeczy, które go interesują i bawią. Mamy głęboką nadzieję, iż niniejszy tekst okaże się pomocny i przydatny, wspomagając osoby, którym zależy na nauce języka angielskiego i opanowaniu go w stopniu umożliwiającym swobodne komunikowanie z innymi osobami.

Ze względu na różnorodność oraz osobiste odczucia, niezwykle ciężkim zadaniem jest wyliczenie najpopularniejszych hobby mieszkańców Wielkiej Brytanii. Generalnie w niniejszym artykule przedstawione zostaną te najbardziej stereotypowe, które istnieją zasadniczo od dawien dawna. Co oczywiste dla każdego, Anglicy uwielbiają spędzać czas w osobliwych pubach, które wieczorami są tak tłoczne, że aż ciężko się do nich dostać. Najstarsze z nich liczą dobre kilkaset lat, charakteryzują się wyjątkową atmosferą i urokiem.

Piłka nożna

Właśnie to można uznać jako hobby – uzasadnioną jest teza, iż praktycznie każdy rodowity anglik wprost uwielbia spędzać czas w najbliższym pubie. Wiele osób łączy to hobby z drugim zamiłowaniem – do narodowego sportu Anglii – piłki nożnej. Co ciekawe, ta dyscyplina została wymyślona i rozpropagowana właśnie w Wielkiej Brytanii. To tam mają swe siedziby najstarsze kluby piłkarskie na świecie, a ponadto, Liga Angielska, zwana British Premier League, od dawien dawna zaliczana jest do jednej z najmocniejszych – o ile nie najmocniejszej – na całym świecie.

Z racji na fakt, iż generalnie Anglia nie należy do krajów o największej powierzchni, więc kluby skupione są w zasadzie na dość niewielkim obszarze. To sprawia, iż rok rocznie, w samym Londynie znajdują się siedziby co najmniej kilku, które walczą o tytuł najlepszej drużyny na najwyższym poziomie rozgrywek. Jednocześnie prowadzi to do sytuacji, w której w praktycznie w każdej kolejce dochodzi do derbów, czyli meczy pomiędzy drużynami z tego samego miasta. Stąd zamiłowanie Anglików do piłki nożnej uznać należy za jedno z najbardziej popularnych zainteresowań. Powyżej wskazane hobby co do zasady raczej są związane z mężczyznami.

Ogrodnictwo

Dla równowagi, w następnej kolejności koniecznym zwrócenie uwagi na fakt, iż Wielka Brytania praktycznie od zawsze kojarzona jest z pięknymi, bogatymi ogrodami. Trawa jest jakoś bardziej zielona i lepiej przystrzyżona niż w innych częściach globu. Anglicy wręcz ubóstwiają pielęgnację swych ogrodów – i to zarówno tych malutkich, jak i wielkich, otaczających przykładowo zamki i pałace będące własnością rodziny królewskiej lub lordów. Tak czy inaczej, właśnie dbanie o ogród należy z pewnością do popularnego zainteresowania wielu Anglików. Z pewnością można by wymienić znacznie więcej, jednak na potrzeby niniejszego artykułu, wystarczającym wydaje się być wspomnienie o powyższych – bodajże najbardziej popularnych i utożsamianych z Anglią hobby.

Przydatne zwroty

W następnej kolejności, zgodnie z zapowiedzią zawartą we wstępie, przedstawione zostaną zwroty stosowane przy opisywanie swojego hobby. Najbardziej prostą konstrukcją jest sformułowanie: „My favourite hobby is…”, co wprost oznacza, iż „moim ulubionym hobby jest…”. Chcąc inaczej przedstawić swoje zainteresowania, można przykładowo powiedzieć: „During my spare time, i very like playing football” – „podczas wolnego czasu, bardzo lubię grać w piłkę nożną”.

Ostatnią z konstrukcji, którą wręcz koniecznie należy przypomnieć, jest sformułowanie: „In my opinion, the best leasure time activity is playing computer games” – „moim zdaniem, najlepszym zajęciem w czasie wolnym jest gra w gry komputerowe”. Warto pamiętać, iż niezależnie jaką konstrukcję się wykorzystuje, istotnym jest, żeby współrozmówca zrozumiał o co chodzi. Stąd nie warto zawracać sobie głowy poprawnością gramatyczną formułowanego zdania – liczy się przede wszystkim przekaz informacji drugiej osobie, a nie sposób, w jaki się dokonuje. Trzeba również przypomnieć, że chcąc poprawić swe umiejętności językowe, można skorzystać z portalu Buki.org, na którym w prosty sposób można znaleźć korepetytora w swojej okolicy.

Pytania o hobby

Chcąc zapytać inną osobę o hobby po angielsku, najłatwiej użyć sformułowania: „What is your hobby?”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy: „jakie jest twoje hobby?”. Bardziej wymagającą konstrukcją jest zwrot: „what do you do in your spare time?” – „co robisz w wolnym czasie?”. Najbardziej ciekawym zwrotem – oczywiście w ocenie autora – jest pytanie: „What are your favourite leasure time activities?” co generalnie znaczy: „Jakie są twoje ulubione czynności wykonywane w czasie wolnym?”.

Podsumowując, chcąc opisać swoje hobby po angielsku, można użyć wielu konstrukcji językowych. Niezależnie jednak od tego, warto przełamywać barierę i nawet mając świadomość o popełnianych błędach, podejmować próbę komunikowania się w tym języku obcym. Trochę wysiłku, a może się okazać, iż wraz ze współrozmówcą macie podobne zainteresowania, co z pewnością może pomóc nawiązać bliższe relacje.