Nazwy krajów i narodowości po angielsku


Nazwy krajów po angielsku to jest niezbędna wiedza dla każdej osoby. Obecnie na świecie oficjalnie istnieją 193 państwa, ale tu omówione zostaną najbardziej ważne kraje po angielsku – skupimy się tylko na tych, które są słyszalne – na naszych najbliższych sąsiadach i partnerach biznesowych. Omówione także będą nazwy narodowości po angielsku i oficjalne języki, wykorzystywane w tych krajach.

Lista wybranych krajów, języków i narodowości po angielsku:

Kraje po angielskuNarodowośćJęzykiPrzykłady zdań
Belgium – BelgiaBelgianFrench/FlemishBelgian speaks French – belgijczyk mówi w językach francuskim oraz flamandzkim.
Canada – KanadaCanadianEnglish/FrenchHe wants to travel to Canada and learns Eglish language – on chce pojechać do Kanady i uczy się języka angielskiego.
China – ChinyChineseChineseHe is Chinese and speaks in Chinese too – on jest chińczykiem i posługuje się językiem chińskim.
England – AngliaEnglishEnglishEngland is a country, in which live Englishmen – Anglia jest państwem, w którym mieszkają Anglicy.
France – FrancjaFrenchFrenchFrench is an official language of France – francuski jest rządowym językiem Francji.
Germany- NiemcyGermanGermanGerman people live in Germany and speak German language – Niemcy mieszkają w Niemczech i mówią w języku niemieckim.
Italy – WłochyItalianItalianHe has lived in Italy and has been learning Italian language for 2 years – on mieszkał we Włoszech I uczył się języka włoskiego przez 2 lata.
Netherlands – HolandiaDutchDutchShe knows many Dutch people from Netherlands – ona zna sporo holendrów z Holandii.
Norway – NorwegiaNorwegianNorwegianNorwegian people speak in Norwegian language – Norwegowie rozmawiają w języku norweskim.
Poland – PolskaPolishPolishPolish people adore Poland and Polish language – Polacy uwielbiają Polskę i język polski
Russia – RosjaRussianRussianRussia`s neighbor is Poland and Russians speaks Russian – Rosja jest sąsiadem Polski, a rosjanie posługują się językiem rosyjskim.
Spain – HiszpaniaSpanishSpanishI want to live in Spain, but I need to learn Spanish first – chcę mieszkać w Hiszpanii, ale najpierw muszę się nauczyć hiszpańskiego.
Sweden – SzwecjaSwedishSwedishSwedish people are nice and Swedish language is pretty difficult – Szwedzi są bardzo mili, ale mają dość skomplikowany język.
Ukraine – UkrainaUkrainianUkrainianUkraine has Ukrainian languahe, which is one of the most beatiful languages in the world – Ukraina posiada język ukraiński, który jest jednym z najładniejszych na świcie.
United States of America – Stany ZjednoczoneAmericanEnglishUnited States of America is the most powerful country – Stany Zjednoczone są najpotężniejszym krajem na świecie.

Nazwy krajów są unikalne. Mogą nie być związane z nazwą narodowości zamieszkałych w nim osób lub z obowiązującym językiem urzędowym, natomiast nazwa języka urzędowego państwa i nazwa narodowości osób w języku angielskim z reguły są identyczne. Skróty państw po angielsku też są bardzo ważnym tematem. Na przykład, United States of America (Stany Zjednoczone) często są skracane jako USA.

Tradycyjnie artykuł nie jest umieszczany przed nazwami krajów i miast: Chiny, Francja, Hiszpania, ale jeśli nazwa składa się z kilku słów, artykuł jest potrzebny: the Czech Republic, the United States of America.